Finał tegorocznego konkursu ”To nas dotyczy”


Regulamin XIV Edycji Konkursu dopuszczał następujące kategorie materiałów telewizyjnych:
 1. „Moja Mała Ojczyzna – jestem stąd”
 2. „Telewizja blisko ludzi”
 3. „Nasze utalentowane dziecko”
 4. „Dzieci bić nie wolno – nigdy!”
 5. „Ludzie z pasją”

Fundatorem nagród w kategorii „Moja Mała Ojczyzna” jest Przewodniczący KRRiT, który postanowił przyznać trzy nagrody pieniężne: I miejsce – 5.000 złotych II miejsce – 3.000 złotych III miejsce – 2.000 złotych Fundatorem nagród w kategorii „Dzieci bić nie wolno – nigdy!” jest Rzecznik Praw Dziecka, który objął patronatem tę kategorię Konkursu i postanowił przyznać trzy nagrody pieniężne: I miejsce – 5.000 złotych II miejsce – 3.000 złotych III miejsce – 2.000 złotych Na Konkurs "TO NAS DOTYCZY" 2017 38 telewizji lokalnych i regionalnych nadających swoje programy w sieciach kablowych operatorów   zrzeszonych  w  Izbie, nadesłało 163 materiały filmowe, najwięcej w kategorii „Telewizja blisko ludzi” 50.  Następnie w kategorii : - „Moja Mała Ojczyzna – jestem stąd” - 45 - „Nasze utalentowane dziecko”  - 12 - „Dzieci bić nie wolno – nigdy!” - 7 - „Ludzie z pasją” 49.  Komisja Programowa oceniając nadesłane materiały kierowała  się poniższymi kryteriami i punktacją:

 1. dobór tematu – lokalność, oryginalność, wrażliwość, atrakcyjność (pkt. od  0 –5)
 2. wartość przekazu materiału w swojej kategorii (pkt. 0-5)
 3. realizacja (kadr, światło, dźwięk, oprawa, montaż) (pkt. 0-5)
 4. wrażenie ogólne (pkt. 1-5)
Wszystkie nadesłane prace zostały obejrzane i ocenione przez członków Komisji Programowej w składzie: - Halina Godecka – Fundacja Akademia Mediów - Juliusz Marek - Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne - Ewa Michalska – Dyrektor Konkursu - Polska Izba Komunikacji  Elektronicznej Materiały zakwalifikowane do następnego etapu Konkursu zostaną przekazane do ostatecznej oceny Jury pod przewodnictwem  Krzysztofa Grabowskiego - producenta filmowego i telewizyjnego. W skład Jury Konkursu wchodzą:  - Barbara Turowska – Dyrektor  Departamentu Monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji   - Jerzy Krzysztof Czerwiecki – dziennikarz i producent radiowy i telewizyjny - Michał Wisniewski – Departament Monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oceny materiałów telewizyjnych zgłoszonych do kategorii objętej honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka – „Dzieci bić nie wolno – nigdy!” dokona Jury w składzie: - Dorota Zawadzka – pedagog i psycholog, przez wiele lat wykładowca na Uniwersytecie  Warszawskim, podejmująca tematykę wychowania, popularna „Superniania” - Prof. Maciej Wojtyszko - reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz - Prof. Marek Konopczyński - Rektor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, doradca Rzecznika Praw Dziecka - dr Aleksandra Piotrowska – psycholog, doradca Rzecznika Praw Dziecka - Robert Myśliński – autor książek dla dzieci. Komisja Programowa wyłoniła finalistów I etapu Konkursu.
Nadesłane prace są dowodem na to, że obecnie nie ma różnic pomiędzy tzw. profesjonalnymi telewizjami, a nadającymi w sieciach kablowych telewizjami lokalnymi. Nie ma różnic w posiadanym sprzęcie, umiejętnościach dziennikarskich i operatorskich oraz montażu. W dalszym ciągu, duże wątpliwości i niepokój niezmiennie budzi niestaranne i manierystyczne czytanie lektorów i prowadzących, co robi bardzo złe wrażenie i obniża wartość nadesłanych materiałów filmowych. Zwrócono uwagę na nie zawsze trafiony dobór muzyki do materiałów filmowych. Telewizje lokalne niezmiennie i w sposób widoczny wypracowują swoja własną drogę na rynku medialnym stwarzając ofertę chętnie wyczekiwaną przez lokalnego widza.

 

 Regulamin XIV Edycji Konkursu dopuszczał następujące kategorie materiałów telewizyjnych:

 1. „Moja Mała Ojczyzna – jestem stąd”
 2. „Telewizja blisko ludzi”
 3. „Nasze utalentowane dziecko”
 4. „Dzieci bić nie wolno – nigdy!”
 5. „Ludzie z pasją”

 

Lp.Nazwa telewizjiMiastoTytuł programuAutorzy
1. TV Asta Piła W Wielkopolsce zaczęła się Polska. Rok 1000 Piotr Gadzinowski
2. TV Obiektyw Krosno Akcja Pensjonat Bogdan Miszczak
3. TV Toya Łódź Zaginione taśmy Kiksa Justyna Kowalewska

 

Lp.Nazwa telewizjiMiastoTytuł programuAutorzy
1. TV Elbląg Elbląg Urzędnicze schody Aneta Puzdrowska
2. TV Toya Łódź Poszukiwani Marek Machwitz
3. WTK Poznań Adrian Olga Sokal

 

Lp.Nazwa telewizjiMiastoTytuł programuAutorzy
1. Twoja TV Morska Wejherowo Kosmetyki z lasu Monika Czekańska
2. TV Toya Łódź Studio Filmowe „Abramka” Kamila Basińska-Tercjak
3. WTK Poznań Afryka Natalia Patyk

 

Lp.Nazwa telewizjiMiastoTytuł programuAutorzy
1. TV Max Koszalin Świat twojego dziecka Magdalena Wojtaszek
2. TV Regionalna TVT Zgorzelec Koszmar przemocy Wojciech Szczerba
3. TV Sfera Ruda Śląska Świadoma gra Bożena Langner
4. TV Toya Łódź Potwory Przemysław Staciwa

 

Lp.Nazwa telewizjiMiastoTytuł programuAutorzy
1. TV Dami Jelenia Góra O życiu i ochronie pszczoły miodnej Marzena Szymczyk
3. Lokalna TV Ostrowiec Św. Rowerowy doktor Klaudia Cybulska
4. TV Olsztyn Olsztyn Człowiek z pasją Marta Ordakowska
4. WTK Poznań Iluzjonista Natalia Patyk

W n i o s k i: Materiały nadesłane na XII edycję Konkursu generalnie reprezentowały wysoki poziom merytoryczny. Nadesłane prace są dowodem na to, że obecnie nie ma różnic pomiędzy tzw. profesjonalnymi telewizjami, a nadającymi w sieciach kablowych telewizjami lokalnymi. Nie ma różnic w posiadanym sprzęcie, umiejętnościach dziennikarskich i operatorskich oraz montażu. W dalszym ciągu, duże wątpliwości i niepokój niezmiennie budzi niestaranne i manierystyczne czytanie lektorów i prowadzących, co robi bardzo złe wrażenie i obniża wartość nadesłanych materiałów filmowych. Zwrócono uwagę na nie zawsze trafiony dobór muzyki do materiałów filmowych. Telewizje lokalne niezmiennie i w sposób widoczny wypracowują swoja własną drogę na rynku medialnym stwarzając ofertę chętnie wyczekiwaną przez lokalnego widza.